Türkiye’de online olarak en çok Okey ve Tavla oynanıyor

Türkiye’de online olarak en çok Okey ve Tavla oynanıyor

- in okey, tavla
15
0

Türk insanının vazgeçilmez oyunlarıdır, tavla ve okey. Hemen her evde bir okey seti veya tavla tahtası rahatlıkla bulabilirsiniz. Yaptığımız araştırmalarda bu iki oyunun sadece gerçek hayatta değil, online oyunlar arasında da en çok tercih ettiğimiz oyunlar olduğunu gösteriyor.

Temel amaçları kazanmak olan bu iki oyun, aslında birbirinden çok farklıdır. Benzedikleri nokta ise; oynamasının eğlenceli, öğrenmesinin de kolay oluşudur. Daha önce sizlere Tavla ve Okey arasındaki farkları anlattığım bir makale yazmıştım. Bu yazımda da belirttiğim gibi; Tavla tüm dünya genelinde bilinen ve oynanılan bir oyunken, okey ülkemiz ve farklı birkaç millet dışında yaygınlaşmamış bir oyundur.

Bu iki oyunu Türkiye’de online olarak oynanma oranlarını inceleyelim birazda. Google aramalarına göre okey, tavlaya göre çok daha fazla aratılıyor. Ancak bu okeyin daha çok oynanıldığı anlamına gelmemektedir. Google’de en çok aratılan oyun okey, oynanılan ise tavla başlıklı yazımda; neden insanların arama motorlarında tavlaya göre daha çok okey arattığına değinmiştim.

Google Adwords (adwords.google.com) raporları incelenildiğinde “Okey” kelimesinin ayda ortalama olarak 7 milyon 480 bin kişi tarafından aratıldığını, “Okey Oyna” kelimesinin ayda 1,5 milyon kişi tarafından aratıldığını görüyoruz. Aynı kelimeler tavlaya uyarlandığında ise arama yapılan sayılar şu şekilde. “Tavla” kelimesi ayda 1 milyon kez aratılırken, “Tavla Oyna” kelimesi ayda 368 bin kişi tarafından aratılıyor. Aşağıda verdiğim Google raporlar incelendiğinde, günlük ortala Tavla arama trafiği 45 bin kişi iken, Google’ye Okey yazan insanların sayısı 300 binkişidir. Yani basit bir hesapla, Türkiye’de okey tavlaya göre tam 7 kat daha fazla aratılmaktadır.

Google Tavla ve türevleri için yapılan aramalarda karşımıza çıkan sitelerin yeterli olduğunu ve insanların aradıkları oyunu, bilgiyi çok hızlı sürede ulaştıklarını düşünüyorum. Ancak aynı arama Okey için irdelendiğinde Türkiye internetinde henüz insanların severek okey oynayabilecekleri, profesyonel mühendisler tarafından kodlanmış okey yazılımlarına tavla oyunundaki kadar rastlayamamaktayız. Bunun en büyük nedeni tavlanın tüm dünya genelinde oynanan global bir oyun oluşu, okeyin ise sadece Türkiye’de ve bizler dışında birkaç farklı millet tarafından oynanılmasıdır. Arz talep ilişkisi ile alakalı bu durum nedeniyle, günümüz internetinde online olarak okey oyunları çok kaliteli değil. Ve bu insanları sürekli farklı, iyi kaliteli sitelerde okey oynama isteğine itiyor. Bu da dolaylı olarak Google aramalarını etkiliyor.

Okeyin tavlaya göre arama motorlarında 7 kat fazla aratılmasının bir diğer sebebi ise; okeyin 4, tavlanın ise 2 kişilik bir oyun oluşundan kaynaklanmaktadır. İnsanların okey oynamak için 3 arkadaşa daha ihtiyaç duyuşu ve bunu online oyun platformlarından bulmak zorunda olması nedeniyle, insanlar okeyi daha fazla aratmaktadırlar.

Sonuç olarak Türkiye’de tüm online oyunlar göz önüne alındığında en çok tavla ve okey oyunlarının oynanıldığını görüyoruz. GercekTavla.com olarak sizlere evlerinizden rahatlıkla farklı insanlarla oynayabileceğiniz Tavla ve Okey oyunlarını paylaşıyoruz. Türkiye’nin en iyi Tavla sitesi olan GercekTavla.com’dan dilediğini oyunu seçebilir ve oynamaya hemen başlayabilirsiniz. Sizlere ücretsiz yazılım desteği sunuyoruz. On binlerce aktif Türk kullanıcı ile sohbet ederek Tavla ve Okey oynama heyecanına hemen ortak olun.

About the author

Leave a Reply

You may also like

En Eski Oyun

En Eski Oyun  Çok eski bir oyun olan tavla,